CSALÁDFAKUTATÁS KEZDŐKNEK, TANÁCSOK, GENEALÓGIAI TAPASZTALATOK
 
Ezen az oldalon, főbb pontokban azokat a szerintem hasznos információkat gyűjtöttem össze, melyek segíthetnek a kezdő családfakutatóknak.
 
Ezek az én tapasztalataim, melyek nem biztos, hogy a legjobb megoldások, de nekem sikerült ezzel a módszerrel felépíteni egy elég komplex családfát. Ha már csak végigolvasod, az is segítség ahhoz, hogy lásd, nagyjából miből is áll egy családfakutatás. 
 
Amennyiben eldöntötted, hogy elkezded a családfakutatást, lesz néhány fontos kérdés, melyet szükséges lesz eldöntened a kezdés előtt. Ezeket jobb előtte eldönteni, elkerülvén a későbbi problémákat és felesleges munkát.
 
Vannak családfakutatásra szakosodott vállakozók is, viszont ha te magadnak csinálod, akkor garantálható a plusz élmény, sikerélmény és jobban meg fogod ismerni az őseid életét, a helyeket ahol éltek. Tehát, amennyiben van erre időd és némi informatikai gyakorlat, akkor mindenféleképpen kezdésnek a saját kutatást javaslom. Ha nincs rá időd, vagy informatikai tudás, akkor marad a szakértő bevonása. 
 
A kutatás függőséget okozhat, erre figyelj nagyon, hogy megtaláld az egyensúlyt a kutatás és a magánélet, munka között.
 
Azt nem árt tudni az elején, hogy amennyiben nincsenek nemes őseid, akkor körülbelül az 1700-as évekig tudsz visszamenni a kutatással. Ebben az időszakban már nem jegyezték fel a született, házasodott és elhalálozott gyermekek illetve felnőttek szüleit. 
 
FŐBB KÉRDÉSEK KEZDÉS ELŐTT:
- hol fogod vezetni a családfát és kivel fogod megosztani?
- papíron: nem javasolt több ok miatt is.
- online
- ingyenes oldalon 
- familysearch.org: ingyenes a családfák vezetése és a dokumentumokban történő keresés is. Viszont itt nincs saját családfád, itt minden felhasználó tud módosítani minden adatot. Azt célszerű az alajén eldönteni, hogy a familysearch.org-ra fel fogod-e tölteni a családfádat. Ha igen, akkor már az elejétől úgy kell végezni a kutatást, hogy a megtalált dokumentumokat az adott személyhez csatolni kell mint forrás. Ezt utólag már nem lehet egyszerű módon pótolni, főleg ha több ezer személyes családfát kezelsz. 
- fizetős oldalon: 
- myheritage.com: 250 főig ingyenes a családfa vezetése, de azon felül és a dokumentumokban, más családfákban történő kutatás fizetős. Nem olcsó, évente 100-200 EUR-ot is elkérhetnek. Itt privát családfákat tudsz kezelni, csak azok a felhsználók tudják látni, szerkeszteni, akik erre engedélyt kapnak. 
- ancestry.com: a családfa vezetése ingyenes, viszont a dokumentumokban, más családfákban történő kutatás fizetős. Nem olcsó, évente több száz EUR-ot rá lehet költeni. Itt privát családfákat tudsz kezelni, csak azok a felhsználók tudják látni, szerkeszteni, akik erre engedélyt kapnak. 
- számítógépen (néhány péda)
- ingyenes programmal
- Gramps: jó választás lehet
- Family Tree Builder: a myheritage.com saját szoftvere, ami az online oldalukkal tudja szinkronizálni a családfákat.
- My Family Tree: csak Windows-ra elérhető, a Microsoft Store-ból telepíthető. Nagyon látványos és sok funkcióval rendelkező program. Azoknak jó választás lehet, akik egy gépen készítik a családfájukat. 
- Legacy: a MyHeritage által megvásárolt fejlesztő cég szoftvere. Nagyon nagy tudású, bár kissé régimódi megjelenésű. Látszik rajta, hogy sok éven kereztül fejleszették és rengeteg funkciót beleépítettek. 
- fizetős programmal: 
- Ahnenblatt: egyszerű kis alapprogram. A licensz díja kb. egyszeri 50-60 EUR.
- RootsMagic: komplex program, ami tudja a lokális családfát a Familysearch és Ancestry online oldalakkal szinkronizálni. Csak angolul tud. A licensz díja kb. egyszeri 20-40 USD. A Facebook-on egy közel 25.000 fős támogatói csoportja van, ahol rengeteg hasznos információhoz lehet hozzájutni. 
- Family Historian: szép megjelenésű nagy tudású program.
- Agelong:
- Heredis: 
TIPP: több fizetős programnak van ingyenes verziója kipróbálási célokra, bár korlátozott funkciókkal. Ezeket érdemes megnézni, mielőtt eldöntöd, hogy melyik szoftvert fogod használni. 
TIPP: kell, hogy legyen egy olyan családfád, amit csak te kezelsz. Emiatt célszerű egy számítógépes szoftvert használni és annak az adatait online szinkronizálni, feltölteni vagy egy online oldalon vezetni a családfát, amit mások nem módosíthatnak. Saját megoldásom: RootsMagic-al a számítógépen építeni, szinkronizálni a FamilySearch-el és Ancestry-vel, illetve feltölteni a MyHeritage oldalra. Fontos, hogy minden esetben legyen rendszeres biztonsági mentésed. Az olyan lehetőségeket, mint Excel vagy Word használata elvetettem, mivel ezek a programok nem erre lettek kitalálva.
TIPP: Gedcom fájl használatával átviheted az adataidat a szoftverek vagy az online oldalak között. De vedd figyelembe, hogy a Gedcom fájl exportálása/importálása során adatvesztés (nem minden részadat kerül másolásra) lehetséges. 
- milyen szinten akarod kutatni az ősöket?
- csak az ősfát, azaz a közvetlen ősöket. 
- oldalágakat is, azaz mindenkit, aki kapcsolatban van a családoddal (akár élő rokonokat is). Ebben az esetben azzal kell számolni, hogy a családfa sokkal nagyobb lesz, elérheti a több tízezer főt is. 
TIPP: amennyiben DNS vizsgálatot is tervezel, akkor az oldalágak ismerete hasznos lehet, mivel könnyebben meg lehet majd találni a közös ősöket. Amennyiben a szabadídőd engedi, javaslom az oldalágak feltérképezését is. 
- online akarsz csak kutatni, vagy akarsz levéltárakba, parókiákra, stb. járni dokumentumokat keresni, megnézni?
- online: első körben célszerű online végezni a kutatást, mivel ez a legkényelmesebb módszer és manapság már sok adathoz hozzá lehet férni.
- könyvtárakban, parókiákon: az online kutatás során hiányzó adatokat célszerű ilyen módon kutatni. 
TIPP: célszerű az elején az online kutatható dolgokra koncentrálni. 
- hol fogod tárolni a forrásadatokat és a családfát, pl. anyakönyvi fájlok, újságcikkek, kivándorlási hajónaplók, sírkő képek, családfa adatbázis, stb.?
- mindenképpen olyan hely kell, ahol biztonságban vannak és egy esetleges számítógép hiba miatt sem fognak elveszni.
TIPP: célszerű egy felhőalapú tárhelyet használni, mint pl. OneDrive. 
- milyen részletességgel akarod az adatokat feljegyezni? Ilyen adatok lehetnek például
- születésnél a keresztszülők,
- házasságnál a tanúk,
- halálesetnél a halál oka,
- lakcímek,
- egyéb kiegészítő adatok.
TIPP: alapesetben a keresztszülők, tanúk dokumentálása nem elterjedt. Csak akkor javasolt, ha a szabadidőd engedi és a családfa nem több ezer személyből áll. Ezeknek a személyeknek a dokumentálása általában akkor segítenek a családfakutatásban, amikor ki kell bogozni az összekavarodott szálakat.
TIPP: Csatlakozz családfakutató csoporotkhoz, ahol segítséget tudsz kérni illetve hasznos információkat tudsz tanulmányozni. Ilyen csoport lehet a Facebook-on található CSALÁDFA - Gyökerek és szárnyak csoport (itt a #kezdőknek szóra rákeresve sok hasznos információt találhatsz). Legtöbb esetben a Facebook-on vannak megyei szintű családfakutató csoportok is. 
TIPP: keresgélj online, olvassál idevonatkozó cikkeket, tanulmányokat. Sokkal célravezetőbb, ha az elején már tisztában vagy a főbb dolgokkal, mint menet közben jössz rá, hogy valamit nem úgy kellett volna csinálna, rosszabb esetben újra kell kezdeni.
 
Amennyiben eldöntötted a főbb szempontokat, elkezdheted a családfa felépítését.
 
ELSŐ LÉPÉSEK:
- alapinformációk gyűjtése
- élő rokonokkal beszélgess el, írd le amit mondanak. Kérdezd meg őket az emlékeikről, történetekről, nevekről, dátumokról, házasságokról, stb.
- keress régi fényképeket, kérdezd meg tudható-e, hogy kik vannak rajta, mikor és hol készültek,
- keress egyéb régi dokumentumokat, pl. családi bibliát, anykönyvi kivonatokat, katonai dokumentumokat, stb. amelyek tartalmazhatnak használható információkat,
TIPP: nem árt tudni, hogy az ősök mely településeken élhettek, milyen vallásúak voltak. 
- kezd el a családfa építését az előzetesen eldöntött módon (online, szoftver), vidd fel a már ismert adatokat, élő és elhalálozott személyeket. 
- az online kutatáshoz regisztrálj az online adatbázisokba, például első körben a Familysearch.com-ra. Itt tudsz helységenként keresni indexelt (keresővel megtalálható) vagy lapozgatós (anyakönyvi dokumentumokat oldalanként végignézhető) anyagokból. Az indexelés nem biztos, hogy minden adatot megtalál, ezért sokszor sokkal célravezetőbb a lapozgatós módszer. 
TIPP: szisztematikusan haladj visszafelé az időben, ne vaktában lövöldözz a keresésekkel, személyekkel.
- mindig egyszerre csak egy személyre koncentrálj és építsd fel a családfádat olyan szintre, amilyenre tervezted
TIPP: célszerű a házasság adatokkal kezdeni a kutatást, mivel azok tartalmazzák a legtöbb információt és általuk egy átlátható kapcsolódási hálót lehet felépíteni viszonylag gyorsan. A házassági után a születési, majd végül a halálozási adatok kutatása célszerű. 
- minden esetben meg kell győződni arról, hogy a keresett és megtalált személy egy és ugyanaz. Lehetnek névrokonok is főleg gyakori nevek esetén. Még akár házaspárok is lehetnek ugyanolyan nevűek. 
TIPP: amennyiben 1700-as évek körüli vagy korábbi adatokat kutatsz, akkor célszerű néhány latin kifejezést megtanulni, pl.: neveket, házassági viszonyokat stb. 
 
Néhány fontos információ:
Van egy úgynevezett védett időszak (adatvédelem miatti kutatási tilalom) ami miatt csak bizonyos eltelt időszak előtti adatok kutathatóak.
- születés 90 év, bár hivatalosan 130 év lenne.  
- házasság 86 év,
- halálozás 30 év, bár hivatalosan 0 év lenne.
Ebben a témában vannak ellentmondások, mivel a törvény és rendszeresen változik és a levéltárak is különböző korlátozásokat vezetnek be.
Általánosságban elmondható, hogy a Familysearch-ön körülbelül ezeket a korlátozásokat alkalmazzák, azaz születés 90 év, házasság 80 év és halálozás 50 év.
 
Az anyakönyvi dokumentumokat emberek írták, papok, akik hibázhattak is. Elírások lehetnek mind számokban, mind nevekben, helyégekben. Amennyiben felmerül a gyanú, hogy ellentmondás van, akkor alaposan ki kell vizsgálni ezeket az eseteket.
 
1895-ben bevezették az állami anyakönyvezést, ezért onnantól már nem az egyházak végezték az anyakönyvezést. Ez abban is észrevehető, hogy ugyanabban a nyilvántartásban találhatóak a különböző vallásúak adatai. 
 
Vannak olyan esetek, amikor nem találod a Familysearch-ön a keresett időszak vagy település anyakönyveit. Ez valóban előfordulhat, mivel nem minden adat érhető el. Vagy megsemmisülés miatt, vagy mert az adott megye kevesebb adatot engedélyezett feltöltésre. Pl.: Borsod megyéből csak 1908-ig vannak elérhető adatok. Ilyen esetekben csak a levéltári kutatás ad megoldást. 
 
Az alapkutatás során remélhetőleg sikerült összeállítani egy elég részletes családfát, viszont felmerülhettek olyan részek, melyek alaposabb kutatásokat igényelnek. A további részben vannak azok a pontok, melyekkel az eddig elkészült családfát tudod tovább fejleszteni.
 
TOVÁBBI LÉPÉSEK A CSALÁDFA FEJLESZTÉSÉHEZ
- az anyakönyvi adatokon kivül vannak további kereshető információk, melyeket célszerű kutatni. Ezek például
- katonai nyilvántartások
- kivándorlási adatok
- népszámlálási adatok
- gyászjelentések
- sírkövek - findagrave.com, billiongraves.com vagy temetőket meglátogatni és a sírköveket fotózni, dokumentálni
- online találatok (ezek azok a találatok, melyeket általában az ingyenes vagy a fizetős oldalak javasolnak). Ezek lehetnek egyezések egy meglévő személlyel vagy egy meglévő személyhez további adatok javaslata. 
TIPP: ezeknek a javaslatoknak az elfogadásakor fokozott óvatosság szükséges, mivel könnyen hibát lehet belevinni az eddigi alaposan felépített családfába. Sohasem tudhatjuk, hogy aki az eredeti adatokat rögzítette, mennyire volt alapos.
 
ÉS AKKOR JÖNNEK A PROBLÉMÁK, A SZINTE MEGOLDHATATLANNAK LÁTSZÓ ESETEK
- vannak olyan esetek, amikor több személy közül nem lehet eldönteni, hogy melyik valójában az igazi, akit fel kellene venni a családfára. Ilyen esetek alapos kivizsgálást igényelnek, általában végig kell lapozni az érintett időszak adatait és kigyűjteni minél több kapcsolódó adatot. Segíthetnek a döntésben az alábbi adatok
- születéskor a keresztszülők, mivel általában egy párnál ugyanazok
- lakcímek, házszámok (ha elérhető ez az adat), mivel ezzel nyomonkövethető egy személy vagy pár útja
- végignézni az egyező nevűek életútját, pl. a másik ugyanolyan nevű személy egyáltalán megélte-e a felnőttkort
- nem található adat, azaz nem találod mag az adott személy vagy pár adatát.
- célszerű megnézni, hogy milyen települések jöhetnek szóba és ott keresni az adatokat. Ebben segíthet a helységnévtár, ahol vallás szerint megtalálod, hogy hol anyakönyvezték az adott település lakosait.
- olvashatatlan szöveg, nem tudod, hogy mit írt a pap (ez általában a régebbi adatoknál tapasztalható). 
    - megnézni a pap írásmódját, keresni a szomszédos oldalakon hasonló szövegeket, betűket és megpróbálni kitalálni a problémás szót
    - kérj segítséget a csoporttól, de azért ne túl gyakran.
TIPP: vezess egy feladatlistát (task list) azokról az esetekről, melyek nem 100%-osan biztosak, ezért további kivizsgálást igényelnek. Így nem lesz elfelejtve, hogy vannak kérdéses adatok a családfában. Például a RootsMagic esetén a személyekhez, akár adatbevitel közben is, hozzá lehet kötni ezeket a feladatokat, így később át lehet nézni ezt a listát egyesével és kivizsgálni, ha kell korrigálni őket. A lényeg, hogy nem maradjon olyen adat a családfában, amiben nem vagy biztos. 
TIPP: egyes esetekben segíthet az Ügyfélkapus halotti lekérdezés használata. Ez ingyenesen és korlátlanul igénybevehető, ha van ügyfélkapus belépésed. Születési dátum és anyja neve alapján a rendszer megkeresi az adott személy alhalálozási dátumát. Ez csak a kb. 1980 utáni halottakról tud információt adni.
 
Amikor úgy gondolod, hogy a családfád nagyjából elkészült (mert teljes sosem lesz ...), akkor a mai világban már lehetőség van DNS tesztek készítésére viszonylag olcsón, amivel további rokonokat, családfa kapcsolatokat lehet keresni. 
 
GENETIKA
- többféle DNS teszt létezik, az alaptól a legrészletesebbig
- Autoszomális tesztek: ez az alap, amivel DNS egyezéseket mutatnak ki cM (centimorgan) értékben.
- Y-kromoszómás (apai) tesztelés: az apai vonalon öröklödő haplocsoport mutatható ki ezzel a teszttel. Apai haplocsoport csak férfiágon öröklődik, így csak az apai vonal vezethető vissza.
- Mitokondriális (mtDNS) tesztelés: az anyai vonalon öröklődő haplocsoport mutatható ki ezzel a teszttel. Anyai haplocsoportot minden gyerek DNS-e tartalmazza, de csak a női ág adja tovább.
- jelenleg egy alap DNS teszt ára körülbelül 40-100 EUR között van.
- a MyHeritage cégnél főleg az európaiak végeztetnek DNS teszteket, ezért a találatok is alapvetően innen jöhetnek, erre kell számítani
- az Ancestry cégnél főleg az angol nyelvűek végeztetnek DNS teszteket, erre kell számítani.
- további cégek például a 23andMe
- a MyHeritage cégnél jelenleg van lehetőség más DNS eredményét is feltölteni, hogy annak az egyezéseit is megkapjuk. Ennek lehet egy kis plusz díja.
- az egyezéseket cM-ben, azaz centimorgan-ben mérik. A szülőknél ez az érték körülbelül 3500 cM körül van, testvérnél 2600 körül és így tovább. Tehát a kapott egyezés cM mértékéből megbecsülhető a rokoni fok, így a családfákon ezeken a szinteken lehet majd keresni a lehetséges közös őst.
- az autoszomális DNS teszt alapvetően a következő eredményeket adja
- egyezés más DNS tesztelőkkel, akár külfödre kivándorolt ősök leszármazottaival is.
- információ a származásról, azaz arról, hogy körülbelül a világ mely vidékéről származnak az őseid.
FONTOS: a DNS teszt személyes adatot tartalmaz, tehát gondold át alaposan az elején, hogy belevágsz-e ebbe a projektbe vagy sem. 
TIPP: a facebook-on több csoport foglalkozik ezzel a témával, például ez: DNS és családfakutatás 
TIPP: további DNS információkat itt találhatsz kezdésenek: MACSE vagy Qubit
 
ÉS VÉGÜL, DE NEM UTOLSÓSORBAN...
- ha valaki kapcsolatba lép veled családfakutatási téma miatt, ne utasítsd el, ne zárkozz el. Sose lehet tudni, hogy nem-e esetleg rokonok vagytok vagy kapcsolódik valahol a családfátok. Az online oldalakon rendszeresen ellenőrízd a beérkező üzeneteket. Ha szükséges, te is vedd fel a kapcsolatot másokkal. 
 
NÉHÁNY TANÁCSADÓ OLDAL KEZDŐ KUTATÓKNAK
https://www.csodaszarvasprogram.hu/
https://mnl.gov.hu/mnl/ol/genealogiai_tajekoztato
https://www.magyarsagunkhungarikumunk.hu/csaladfakutatas/
https://hu.wikipedia.org/wiki/
https://alfahir.hu/hirek/csaladfakutatas_generaciok_tortenelem_internet
Célszerű az ilyen oldalakra még rakeresni és olvasgatni. 
 
Kérdés, észrevétel esetén keress nyugodtan az oldal Kapcsolat menűjében található üzenetküldéssel.